Výstava ilustrací a obrazů Václava Karla

Zveme vás na výstavu ilustrací a obrazů Václava Karla od 1.10. do 15. 11. 2024 do Galerie Samson Cafeé!

Malíř a ilustrátor Václav Karel (1902-1969) pocházel z Plzeňska, studoval na keramické škole v Bechyni a poté na pražské UMPRUM a AVU u Maxe Švabinského a T. F. Šimona. Nejprve se věnoval olejomalbě s náměty krajiny a kytice. Jeho ateliér v místě, kde dnes stojí Tančící dům, byla však v únoru 1945 bombardován a jeho dosavadní dílo bylo zničeno. Jeho malířské dílo se zachovalo pouze ve fotografiích Josefa Sudka Aby uživil rodinu, začal se věnovat ilustraci dětských knížek a v 50. a 60 letech 20. století se stal velmi žádaným ilustrátorem. Vzpomenete na jeho ilustrace pohádek K. J. Erbena či B. Němcové? A co třeba knihu Dětem od J. V. Sládka? A co teprve školní čítanky prvních ročníků základních škol, dětský časopis Mateřídouška či nástěnné tabule písmen pro 1. třídu (Živá abeceda). To vše a mnohé další uvidíte na výstavě, kde budou v prodeji nejen nová vydání těchto knih, ale i některá jeho díla.