Oslavy 130 let muzea v Novém Strašecí 1894 - 2024

Rok 2024 je pro Muzeum Nové Strašecí rokem výjimečným, protože naše instituce slaví úctyhodných 130 let své existence. Toto významné jubileum jsme se rozhodli oslavit společně s vámi, a proto jsme pro vás připravili pestrý program plný zážitků. Přijďte s námi sfouknout pomyslné svíčky na našem narozeninovém dortu a oslavit tuto mimořádnou událost na některé z našich akcí.

Oslavy vypuknou v pátek 6. září 2024 od 9 hodin, kdy budete mít jedinečnou příležitost v rámci doprovodného programu nahlédnout do zákulisí muzea, seznámit se s prací muzejníků a prozkoumat jednotlivé obory, jimiž se v muzeu zabýváme. V expozicích muzea se setkáte s několika odborníky přímo při jejich každodenní práci, a dokonce si některé činnosti budete moci sami vyzkoušet (např. práci archeologa, etnografa, archiváře, knihovníka či dokumentátora). Až do 16 hodin můžete plnit úkoly na jednotlivých stanovištích a za správné vyluštění tajenky získat odměnu.

V ten samý den, v 17 hodin, vás srdečně zveme na slavnostní vernisáž nové výstavy ze sbírek muzea. O hudební atmosféru se postará muzikálový zpěvák a moderátor Vojtěch Dinga společně s jeho divadelní kolegyní Violou Richterovou. Na výstavě se dozvíte, jak a proč muzeum vzniklo, objevíte celou jeho historii, ale i současné a budoucí směřování celé instituce. Vystaveny budou nejvýznamnější sbírkové předměty, ale i unikáty se zajímavými dobrodružnými příběhy a kuriozity, které běžně nevystavujeme.

Výstava bude otevřena až do 13. října 2024 a během jejího trvání se můžete těšit na víkendové programy Hrátky za muzejními vrátky. Tyto rodinné dny vám nabídnou nejen spoustu nových informací, ale také zajímavé aktivity, jako je archeologická laboratoř, etnografické stanoviště spojené s pečením tradičního pečiva, drcení obilí, dojení, poznávání starých fotografií města a mnoho dalších.

Během výstavy budou probíhat komentované prohlídky, které se uskuteční ve čtvrtek 26. září a 3. října 2024 od 17 hodin. Pro školy budou prohlídky dostupné po celou dobu trvání výstavy.

V úterý 17. září 2024 od 17 hodin vás v rámci oslav zveme na přednášku s názvem Nové Strašecí v raném novověku, kterou povede PhDr. Jan Černý.

Šestnácté století patří v českých dějinách mezi oblíbená a dobře zpracovaná období. Pro Nové Strašecí to kvůli málo dochovaným pramenům neplatí zcela. Přitom poddanské městečko se tehdy stalo městem a mělo předpoklady pro slušný rozvoj. Získalo důležitá privilegia, hlídalo si obchodní záležitosti v oblasti, založilo svou poddanskou ves a emancipovalo se v nejednoduchých vztazích s křivoklátskou vrchností. Ve městě se často zdržovali vrchnostenští úředníci a oblíbil si ho i místokrál, arcikníže Ferdinand Tyrolský. Strašecí si prosazovalo nekatolického kněze a sehrálo nemalou roli v zostřujících se poměrech před třicetiletou válkou. Několikrát také vyhořelo a muselo investovat do nové výstavby. Přednáška vás provede těmito tématy a nabídne pohled na související historické dokumenty.

Celé oslavy zakončíme přednáškou Ing. arch. Evy Volfové na téma Opravy historických budov a památek v Novém Strašecí po roce 1989 (postřehy památkové architektky), která proběhne v úterý 8. října 2024 od 17 hodin v přednáškovém sále muzea.

Stav památkových objektů a historických budov před rokem 1989 byl u nás vesměs velmi neuspokojivý, až havarijní, v lepším případě jen zanedbaný. Stát systematicky opravoval pouze skupinu vybraných nejvýznamnějších památek, zejména hradů a zámků, zbytek záměrně ponechával svému osudu a výhledově k demolici. Zejména církevní památky, kostely a fary, byly úmyslně opomíjené a cíleně devastované. Prakticky stejná, nebo velmi podobná situace byla i v Novém Strašecí. Přišel rok 1989 a s ním všechny důležité politické, společenské a hospodářské změny. V Novém Strašecí byly zahájeny rozsáhlé opravy již v roce 1990, které zahrnovaly základní školu s gymnáziem, farní kostel Narození Panny Marie, původní radnici města sloužící potřebám ZUŠ a další významné budovy. Přijďte si poslechnout detaily těchto oprav i další zajímavosti z historie města, doplněné bohatou fotografickou dokumentací.
Celou akci finančně podpořilo Město Nové Strašecí.