Pozvánka na výstavu obrazů Dalibora Blažka s názvem Omezený systém

Zveme Vás na výstavu obrazů Dalibora Blažka s názvem Omezený systém do mansardy rakovnického muzea od 5.10. do 24. 11. 2024!

Výtvarník a pedagog Dalibor Blažek představí převážně své práce z poslední let, kdy zkoumá výtvarné možnosti a limity jednoduchých geometrických schémat/systémů. Ke spolupráci přizval historika a teoretika vizuální kultury PhDr. Václava Hájka, Ph.D. z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy, který jeho práce popisuje takto: "Dalibor Blažek ve svých rastrech organizuje vjem prostorovosti do zdánlivě naprosto uspořádaných, přehledných segmentů a pohledových tras. Přesto se v těchto prostředích divák cítí někdy spíše stísněně a přehlednost sítí ho více lapá a svazuje, než aby mu pomáhala s orientací. Tím ovšem nabývá výpověď o pohledových sítích (ať už jde o perspektivní sítě nebo o nějaké jiné typy organizací a systémů) na intenzitě. Štěrbiny a průchody mezi rastry mohou zaklapnout, rozmáčknout pozorovatele i s jeho individuálními přáními a záměry. Zároveň si ovšem díky takto abstrahovanému prostorovému uspořádání více uvědomujeme jeho základní vlastnosti, pnutí, reliéf, směřování. Tyto sumární aspekty prostoru se nám neztrácejí mezi detaily, nemůžeme je přehlédnout zahlušeni povrchovým děním rozmanitých dílčích efektů."

Přijďte se podívat do mansardy na Blažkovo výtvarné pojetí Omezeného systému. Výstava bude koncipována jako prodejní a bude zahájena v sobotu 5. 10. 2024 v 16.00 vernisáží za hudebního doprovodu Jana Staňka a Michala Nováka.